هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند

جشنواره مستند، جشنواره تلویزیونی مستند، جشنواره فیلم، جشنواره عکس و جشنواره مستند نگاری

در دهه 1960 حیطه تولید و نمایش فیلم مستند به تدریج از سینما به تلویزیون انتقال یافت. تا جایی که امروزه حجم عمده ای از تولیدات شبکه های جهانی ملی و محلی در قالب مستند است.

از سویی دیگر انقلاب دیجیتالی و دسترسی آسان به ابزارهای مدرن تصویربرداری موجب ظهور و ورود نسلی از فیلم سازان در حوزه مستند شده است که فارغ از سختی و هزینه های معمول دنیای آنالوگ بی دغدغه شروع به ساخت فیلم می کنند. این هنرمندان بنا به چرخه تعریف شده سینمای مستند جز جشنواره های داخلی و خارجی و اکران های محدود مخاطبان خاص، هیچگونه امکانی برای عرضه کردن و دیده شدن آثارشان ندارند. آثاری که بعد از گذر از این چرخه اکران جشنواره ای بالاجبار سر از آرشیوهای شخصی در می آورند.

این پروسه ناقص و البته جبری موجب می شود که فیلمساز به علت عدم ارتباط تعاملی با مخاطب گسترده و دیده نشدن فیلمش توسط طیف وسیعی از سلایق ، از ضعف ها، قوت ها و بازخوردهای اثرش بی اطلاع باشد. بی شک شکل گیری مخاطب جدی و پیگیر ،ایجاد فضای نقد و تحلیل ،اشنایی و گسترش تئوری ها ،تحلیل سینمای مستند و بالطبع پیشرفت و فراگیری این گونه مهم سینمایی در گرو به نمایش گذاشتن و دیده شدن فیلم های مستند به صورت ثابت و صد البته برای طیف وسیعی از مخاطب است.

اگر فیلم های مستند به صورت ثابت و با برنامه مشخص به نمایش در آید ، وقتی فیلم ساز به صورت کاملا مشخص و پارامتری از میزان علاقه مخاطب به اثرش آگاه شود ، آن وقت است که در این پروسه درست اصولی و البته ضروری فضای نقد شکل گرفته ،مخاطب حرفه ای بوجود آمده و دغدغه های فردی و جمعی در یک محیط کاملا فرهنگی در مسیر اصلاح جامعه قرار می گیرد. جشنواره تلویزیونی مستند بنا بر این نیاز در آغاز سال 1396 با شعار « روایت حقیقت در قاب واقعیت » آغاز به کار کرد.

این جشنواره در سال 97 و در دومین دوره خود بخش عکس مستند و در سومین دوره در سال 98 بخش مستند نگاری را اضافه کرد تا طیف وسیع تری از هنرمندان و نویسندگان حوزه مستند را پوشش دهد.


گاه شمار هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند (سال 1402)

 • آخرین مهلت ثبت نام و ارسال اثر: ۱۵ مردادماه 1402
 • شروع جشنواره: متعاقبا اعلام خواهد شد
 • اختتامیه جشنواره: متعاقبا اعلام خواهد شد
 • آدرس دبیرخانه

  • تهران، هفت تیر، خیابان شهید مفتح جنوبی، خیابان ورزنده، نبش کافه امجدیه، پلاک 7، طبقه اول، دبیرخانه جشنواره تلویزیونی مستند
  • کدپستی: 1573633113
  • تلفن: 02122169122 / 02188304781
  • شماره پیامک جشنواره: 3000081


  کانال ها و صفحات مجازی اطلاع رسانی جشنواره:
  صفحه اینستاگرام @festdoctv.ir کانال تلگرام @festdoctv
  نظرات خود را با ما در میان بگذارید