چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند

جشنواره مستند، جشنواره تلویزیونی مستند، جشنواره فیلم، جشنواره عکس و جشنواره مستند نگاری

درباره ما

در دهه 1960 حیطه تولید و نمایش فیلم مستند به تدریج از سینما به تلویزیون انتقال یافت. تا جایی که امروزه حجم عمده ای از تولیدات شبکه های جهانی ملی و محلی در قالب مستند است.
از سویی دیگر انقلاب دیجیتالی و دسترسی آسان به ابزارهای مدرن تصویربرداری موجب ظهور و ورود نسلی از فیلم سازان در حوزه مستند شده است که فارغ از سختی و هزینه های معمول دنیای آنالوگ بی دغدغه شروع به ساخت فیلم می کنند.
این هنرمندان بنا به چرخه تعریف شده سینمای مستند جز جشنواره های داخلی و خارجی و اکران های محدود مخاطبان خاص، هیچگونه امکانی برای عرضه کردن و دیده شدن آثارشان ندارند. آثاری که بعد از گذر از این چرخه اکران جشنواره ای بالاجبار سر از آرشیوهای شخصی در می آورند.
این پروسه ناقص و البته جبری موجب می شود که فیلمساز به علت عدم ارتباط تعاملی با مخاطب گسترده و دیده نشدن فیلمش توسط طیف وسیعی از سلایق ، از ضعف ها، قوت ها و بازخوردهای اثرش بی اطلاع باشد. بی شک شکل گیری مخاطب جدی و پیگیر ،ایجاد فضای نقد و تحلیل ،اشنایی و گسترش تئوری ها ،تحلیل سینمای مستند و بالطبع پیشرفت و فراگیری این گونه مهم سینمایی در گرو به نمایش گذاشتن و دیده شدن فیلم های مستند به صورت ثابت و صد البته برای طیف وسیعی از مخاطب است.
اگر فیلم های مستند به صورت ثابت و با برنامه مشخص به نمایش در آید ، وقتی فیلم ساز به صورت کاملا مشخص و پارامتری از میزان علاقه مخاطب به اثرش آگاه شود ، آن وقت است که در این پروسه درست اصولی و البته ضروری فضای نقد شکل گرفته ،مخاطب حرفه ای بوجود آمده و دغدغه های فردی و جمعی در یک محیط کاملا فرهنگی در مسیر اصلاح جامعه قرار می گیرد.
جشنواره تلویزیونی مستند بنا بر این نیاز در آغاز سال 1396 با شعار « روایت حقیقت در قاب واقعیت » آغاز به کار کرد.
این جشنواره در سال 97 و در دومین دوره خود بخش عکس مستند و در سومین دوره در سال 98 بخش مستند نگاری را اضافه کرد تا طیف وسیع تری از هنرمندان و نویسندگان حوزه مستند را پوشش دهد.

قوانین جشنواره فیلم مستند

– فیلم ها می توانند، پیش از این در رویدادهای رقابتی بین المللی یا جشنواره داخلی انتخاب شده باشند.
– اثر ارسالی باید تولید ابتدای سال 1396 به بعد باشد.
– فیلم های راه یافته به بخش مسابقه تنها در کنداکتور جشنواره نمایش داده شده و هیچگونه نمایش دیگری نخواهد داشت.
– به آثار راه یافته به بخش مسابقه بر اساس بخش پذیرفته شده (کوتاه، نیمه بلند و بلند) مبلغی به عنوان حق پخش پرداخت خواهد شد.
– کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند هر تعداد فیلم را که مایل باشند به دبیر خانه جشنواره ارائه دهند.
– پس از تحویل اثربه دبیرخانه امکان خارج کردن آن از جشنواره وجود ندارد.
– دبیرخانه جشنواره هیچ مسئولیتی در قبال آسیب های احتمالی ناشی از ارسال نا مطلوب آثار از جانب شرکت کنندگان ندارد.
– آثار ارائه شده به دبیر خانه جشنواره جهت تشکیل باشگاه مستند سازان در آرشیو دبیرخانه نگهداری خواهد شد.
– مدت زمان مورد قبول برای آثار مستند کوتاه 5 تا 30 دقیقه، مستند نیمه بلند 30 تا 52 دقیقه و مستند بلند بالای 52 دقیقه است.
– در فیلم های ارسالی باید از هر گونه تبلیغات در تیتراژ ابتدایی و پایانی خود داری شود.
– دبیرخانه جشنواره ارسال کننده اثر را صاحب اثر دانسته و هر گونه تخلف در این خصوص متوجه ارسال کننده خواهد بود.
– جشنواره می تواند بخشی از آثار را در مواد تبلیغی خود استفاده نماید.
– شرکت همه فیلم‌سازان، نهادها، سازمان‌های دولتی و تهیه‌کنندگان بخش خصوصی آزاد است.
– فیلم‌سازان فقط یک‌بار می‌توانند فیلم خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند و امکان اصلاح و ارسال مجدد وجود ندارد.
– فرم تقاضای شرکت در جشنواره می‌بایستی صرفاً توسط «تهیه‌کننده و یا نماینده ایشان» تکمیل شود.
– تعیین تاریخ وزمان نمایش فیلم‌ها به عهده دبیرخانه جشنواره است.
– هیچ جایزه‌ای در بخش رقابتی به طور هم‌ارزش میان دو یا چند اثر تقسیم نمی‌شود.
– فیلم های غیر فارسی زبان باید زیر نویس داشته باشند.
– تهیه‌کننده اثر و یا نماینده قانونی دارای مجوز از ایشان به دبیرخانه جشنواره، اختیار و اجازه می‌دهد که فیلم‌های منتخب را در شبکه مستند سیما پخش و به نمایش درآورد و در این خصوص حق هرگونه اعتراض و ادعایی را از خویش سلب می‌نماید.
– ثبت‌نام در جشنواره تنها به شیوه اینترنتی امکان‌پذیراست.
– متقاضیان شرکت کننده در جشنواره می توانند پس از ثبت نام در سایت جشنواره به آدرس www.festdoctv.com اثر خود را به صورت حضوری و یا از طریق پست به دبیرخانه جشنواره تحویل دهند.
– هر فیلم می بایست جهت بازبینی به صورت مستقل بر روی یک ( DVD ) ارسال شود.
– مشخصات فیلم و فیلمساز شامل نام فیلم، نام کارگردان، زمان فیلم، سازمان تهیه کننده فیلم به طور کامل بر روی (DVD) نسخه ارسالی نوشته شود.

– تمامی آثار ارسالی به دلیل یک مرحله ای بودن دریافت آثار، می بایست تنها به صورت فایل دیتا با یکی از فرمت‌های MP4- AVI- MXF- MPEG2- MOV با کیفیت H.264 بر روی هارد دیسک یا Flash Memory، Blu-ray،DVD ،DVD9، بطور استاندارد و قابل اجرا بر روی سیستم عامل ویندوز (windows) به دبیرخانه جشنواره ارائه شوند.
– تمامی آثار ارسالی بایستی به‌ صورت فایل دیتا به دبیرخانه جشنواره ارائه گردند، فیلم‌هایی که به‌صورت DVD Video یا همان فایل VOB ارسال شوند در جشنواره پذیرش نخواهند شد.
– به علت تراکم آثار و محدودیت زمانی، آثاری که مدارک آنها ناقص و یا فاقد استاندارد فنی جهت نمایش باشد از بخش مسابقه حذف خواهد شد.
– با توجه به تک‌مرحله‌ای بودن دریافت آثار، در صورت راه‌یابی هر فیلم به بخش مسابقه، فایل ارائه شده توسط فیلم‌ساز مستقیماً به نمایش درخواهد آمد، ازاین‌رو ضروری است فیلمسازان از ابتدا نسخه نهایی اثر را با کیفیت مناسب به دفتر جشنواره ارائه دهند.
– آثار ارسالی بر روی hard و flash memory به‌صورت حضوری به صاحب فیلم و در صورت عدم مراجعه ایشان از طریق پست سفارشی برای صاحبانشان در شهرستان‌ها بازگردانده خواهد شد.
– نسخه‌های کپی شده به روی DVD ، DVD9 و BLUE RAY بازگشت داده نمی‌شوند.
– شرکت کنندگان باید آنونسی که نهایتا به مدت 1 دقیقه باشد و همچنین پوستر اثررا در یک DVD ارسال نمایند و یا از طریق سایت به هنگام ثبت نام بارگذاری کنند.
– نمایش فیلم ها در جشنواره مطابق با ضوابط و مقررات سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
– دبیرخانه جشنواره اجازه دارد تا در صورت اصلاحیه ناظر پخش تلویزیونی و با اطلاع به صاحب اثر موارد اصلاحی را بر روی فیلم اعمال نماید.
– به آثار راه یافته به بخش مسابقه در بخش مستند کوتاه 1/5 میلیون تومان ، در بخش مستند نیمه بلند 3 میلیون تومان و در بخش مستند بلند 5 میلیون تومان به تهیه کننده حقیقی بابت حق پخش پرداخت می شود.
– دبیرخانه جشنواره مستند هیچگونه دخالتی در اختلاف احتمالی میان تهیه کننده حقیقی و حقوقی اثر ندارد.
– حق پخش آثار در اختتامیه جشنواره به صورت حضوری با رسید امضای تهیه کننده پرداخت می شود.
– با منتخبان جشنواره جهت حمایت از اثر بعدی پس از ارائه‌ی طرح و تایید مالی برآورد توسط واحد تولید شبکه مستند سیما، قرارداد تولید بسته شده و پرداخت مالی مطابق ضوابط تولید فیلم صورت می‌گیرد. مالکیت حقوقی فیلم تولید شده در اختیار شبکه مستند سیما است.
– تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره و ارسال فیلم به معنای قبول مقررات اعلام شده می باشد و در صورت بروز هر گونه دعوی حقوقی ، دبیرخانه جشنواره و شبکه مستند سیما هیچگونه مسئولیتی نخواهند داشت.
– حق تفسیر و رفع ابهام از مقررات و اخذ تصمیم نهایی درباره موارد و یا نکات پیش بینی نشده در اختیاردبیرخانه جشنواره بوده واین تفسیر قاطع و مصون از هرگونه اعتراض و ادعایی است.

گاه شمار جشنواره مستند

آخرین مهلت ثبت نام و ارسال اثر: 10 تیرماه 1399 (تا 20 تیرماه تمدید شد)
شروع جشنواره: متعاقبا اعلام خواهد شد

اختتامیه جشنواره: متعاقبا اعلام خواهد شد

جوایز جشنواره مستند

حق پخش آثار
به آثار راه یافته به بخش مسابقه مبلغی به عنوان حق پخش به تهیه کننده حقیقی فیلم پرداخت می گردد
– مستند کوتاه یک میلیون و پانصد هزار تومان
– مستند نیمه بلند 3 میلیون تومان
– مستند بلند 5 میلیون تومان

بخش مستند کوتاه:

برگزیده داوران :
تندیس برگ زرین جشنواره ، دیپلم افتخار ، مبلغ 5 میلیون تومان جایزه نقدی و 20 میلیون تومان حمایت از تولید فیلم مستند به کارگردان اثر

برگزیده مردمی :
تندیس برگ زرین جشنواره ، دیپلم افتخار ، مبلغ 5 میلیون تومان جایزه نقدی و 20 میلیون تومان حمایت از تولید فیلم مستند به تهیه کننده اثر

بخش مستند نیمه بلند :

برگزیده داوران :
تندیس برگ زرین جشنواره ، دیپلم افتخار ، مبلغ 10 میلیون تومان جایزه نقدی و 40 میلیون تومان حمایت از تولید فیلم مستند به کارگردان اثر
برگزیده مردمی :
تندیس برگ زرین جشنواره ، دیپلم افتخار ، مبلغ 10 میلیون تومان جایزه نقدی و 40 میلیون تومان حمایت از تولید فیلم مستند به تهیه کننده اثر

بخش مستند بلند :

برگزیده داوران :
تندیس برگ زرین جشنواره ، دیپلم افتخار ، مبلغ 15 میلیون تومان جایزه نقدی و 60 میلیون تومان حمایت از تولید فیلم مستند به کارگردان اثر
برگزیده مردمی :
تندیس برگ زرین جشنواره ، دیپلم افتخار ، مبلغ 15 میلیون تومان جایزه نقدی و 60 میلیون تومان حمایت از تولید فیلم مستند به تهیه کننده اثر

جایزه ویژه هیات داوران:
تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 10 میلیون تومان جایزه نقدی به کارگردان یا تهیه کننده اثر به انتخاب هیئت داوری
جوایز تخصصی:
تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 5 میلیون تومان جایزه نقدی به بهترین فیلم برداری
تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 5 میلیون تومان جایزه نقدی به بهترین تدوین
تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 5 میلیون تومان جایزه نقدی به بهترین نویسندگی و پژوهش
تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 5 میلیون تومان جایزه نقدی به بهترین صدابرداری یا صداگذاری

داوری آثار
انتخاب و داوری آثار به صورت متمرکز در مکان دبیرخانه توسط اساتید ، فعالان و کارشناسان حوزه مستند انجام می شود.
اسامی اعضای هیئت داوری از طریق سایت جشنواره و رسانه های خبری اطلاع رسانی می شود.
در بخش انتخاب مردمی فیلم مستند همچون ادوار گذشته، مخاطبان جشنواره می توانند از طریق سامانه پیامکی و سایت جشنواره با شرکت در نظر به فیلم مورد نظرشان رای دهند. در پایان جشنواره امتیاز این آرا که میانگینی از تعداد و کیفیت آرا است، فیلم منتخب مردمی هر بخش را مشخص می کند.
داوری بخش مردمی آثار در طول جشنواره از دو طریق انجام می شود:
سامانه پیامکی جشنواره به شماره 3000081
سایت جشنواره به آدرس www.festdoctv.com

درباره جشنواره عکس:

جامعه شهری و روستایی ایران، در طول تاریخ شاهد رنج ها و زیبایی های قابل تأمل و مثال زدنیی بوده است و بی شک کار عکاس مستند، توجه به همین مسائل، به امید پدیدار شدن راه حلی برای آن است.

عکس های مستند در هر قالبی چون اجتماعی، خبری، ورزشی و محیط زیست و… ابزاری برای نمایش حقیقت جامعه بزرگ ایران است. بنابراین شبکه مستند سیما سعی دارد، در پی ارج‌گذاری بر «حقیقت جویی عکاسان مستند» با برگزاری جشنواره عکس مستند گام‌های مهمی بردارد.

امسال نیز مانند سال گذشته چشم انتظار عکس های شما عکاسان متعهد و تیزبین هستیم تا فصلی دیگر از این رقابت را با همدیگر رقم بزنیم.

امید است این جشنواره با تداوم هر ساله اش بتواند فرصتی مغتنم برای شناسایی عکاسان مستعد و معرفی آن ها به جامعه هنرمندان فراهم نماید.

موضوع جشنواره

جشنواره، شرکت کنندگان را به موضوع خاصی محدود نمی کند و هر عکسی که بتواند در ذیل «عکاسی مستند» و با نگاه به سوژه انسانی قرار گیرد، می تواند در جشنواره حضور یابد.

اهداف برگزاری جشنواره:

 • شناسایی و حمایت از عکاسان مستعد و فعال در حوزه ی عکاسی مستند
 • کمک به رشد کیفیِ تولید و دیده شدن عکس مستند
 • حمایت و تقویت جریان تولید عکس مستند

قوانین جشنواره :

 • شرکت تمامی عکاسان آماتور و حرفه‌ای از سراسر ایران در جشنواره‎ مغتنم است.
 • استفاده از هر نوع دوربین عکاسی اعم از دیجیتال، آنالوگ آزاد است.
 • استفاده از موبایل تنها در بخش تک عکس مجاز است.
 • عکاسان می‌توانند عکس‌های گذشته خود را که طی 5 سال اخیر عکاسی کرده و منطبق با موضوع است به جشنواره ارائه نمایند.
 • عکس باید در ایران گرفته شده باشد. هیچ گونه منعی برای ارسال عکس هایی که در رسانه ها و یا جشنواره ای دیگر منتشر شده اند وجود ندارد.
 • همه عکاسان از شهرها و کشورها برای شرکت در جشنواره باید ابتدا ثبت نام اولیه را در سایت رسمی جشنواره به نشانی festdoctv.com انجام داده و پس از ورود ، اثر خود را ارسال نمایند.
 • شرکت کنندگان فقط باید از طریق سایت جشنواره آثار خود را بارگذاری و ارسال کنند و نیازی به ارسال پستی آثار روی لوح فشرده و یا چاپ اثر نیست.
 • شرکت کنندگان پس از تحویل اثر به دبیرخانه امکان خارج کردن آن از جشنواره را نخواهند داشت.
 • برگزارکننده مسابقه، مجاز به استفاده از عکسهای ارسالی در هر وسیله رسانه ای و به هر شکل چاپی و غیرچاپی بوده و در هر صورت با ذکر نام عکاس همراه خواهد بود.
 • از نظر برگزارکننده، فرستنده عکس به عنوان صاحب آن شناخته شده و اگر غیر از آن باشد، مسئولیتی متوجه برگزارکننده نخواهد بود و صاحب عکس باید از طرق مجاری قانونی اقدام نماید. در این صورت عکس از مسابقه خارج شده و موضوع بطور رسمی اعلام خواهد شد.
 • رای داوری مسابقه قطعی است و اعتراضی نسبت به آن پذیرفته نخواهد شد.
 • به کارگیری نرم افزارهای ویرایش عکس نباید به مرزهای گرافیک، تصویرسازی، و حذف ابعاد و پرسپکتیو نماها بیانجامد. تراز نور و سفیدی، افزایش یا کاهش کنتراست، کنترل رنگ، پاسپارتو، افزایش یا کاهش گرین، تقویت شارپنس و کلاریتی آزاد است.
 • در این جشنواره رقابت میان تک عکس و مجموعه عکس به صورت مجزا صورت می‌گیرد.
 • هر عکاس می‌‌تواند تنها در یکی از بخش ها شرکت کند. در بخش تک عکس، عکاس امکان ارسال 5 تک عکس و در بخش مجموعه عکس امکان ارسال 3مجموعه را خواهد داشت.
 • گزینه ارسال تک عکس و مجموعه عکس در سایت جشنواره، جداگانه ایجاد شده است و سهمیه آن نیز، جداگانه برای تک عکس و مجموعه عکس محاسبه می‌شود.
 • چیدمان چند عکس در یک قاب، از نگاه برگزار کننده مجموعه عکس محسوب می شود.
 • عکس‌های ارسالی برای مجموعه می‌توانند از 10 تا 15 فریم باشند. هرتک عکس باید دارای caption (کجا،کی،چه) بوده و برای مجموعه عکس نیزعلاوه بر آن ارسال Statement بصورت فایل WORLDدر کنار عکس ها در فایل زیپ شده الزامی است. در غیر اینصورت مجموعه عکس ارسالی به بخش داوری جشنواره راه نخواهد یافت.
 • عکس‌های ارسالی می‌‌توانند با انواع دوربین های تک لنزی انعکاسی (Digital SLR)، دیجیتال و موبایل به صورت رنگی یا مونوکروم عکاسی شده باشند، اما در نهایت باید به صورت یک فایل Jpeg که اندازه: ضلع بزرگ آن حداقل (Pixel2000) در عکس‌های افقی (Width =2000 Pixel) در عکس‌های عمودی (Height =2000 pixel) باشد. و حجم فایل ارسالی از ۲ مگابایت تجاوز نکند، ارسال شوند.
 • درصورت عدم رعایت استاندارد های ذکر شده برای ارسال آثار، دبیرخانه آثار مذکور را از دستور بررسی خارج خواهد کرد. توجه: رزولوشن(dpi) عکس‌ها را تغییر ندهید و با همان رزولوشنی که دوربین شما خروجی می‌دهد، ارسال نمایید.
 • شرکت کننده در جشنواره و صاحب فایل بزرگ و اصلی عکس، به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می‌شود و مسؤولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر از عهده جشنواره خارج است.
 • حق تفسیر و رفع ابهام از مقررات و اخذ تصمیم نهایی درباره موارد و یا نکات پیش بینی نشده در اختیار دبیرخانه است.
 • به آثار راه یافته به بخش مسابقه که مورد داوری قرار گرفته و در نمایشگاه عکس جشنواره به نمایش گذاشته می­شوند، در بخش تک عکس مبلغ 200 هزار تومان و در بخش مجموعه عکس مبلغ 500 هزار تومان بابت حق التالیف پرداخت خواهد شد.
 • مبلغ حق التالیف شامل آثار برنده جشنواره نمی شود.
 • پس از داوری آثار و در صورت راهیابی اثر به بخش مسابقه، فایل عکس در ابعاد بزرگ و اصلی جهت ارائه در نمایشگاه و چاپ کتاب از عکاس درخواست خواهد شد و بدیهی است عدم تحویل فایل بزرگ در مهلت مقرر، نام عکاس از فهرست پذیرفته شدگان، نمایشگاه و کتاب حذف خواهد شد.
 • برگزار کننده حق استفاده از عکس‌های ارسالی را برای اطلاع رسانی و سایر مصارف فرهنگی در چهارچوب جشنواره خواهد داشت.
 • آثار راه یافته به بخش مسابقه، در قالب کتاب نفیسی به چاپ خواهد رسید و به جهت اهداف آموزشی جشنواره، یک نسخه از این کتاب به برگزیدگان جشنواره اهداء خواهد شد.
 • از میان آثار ارسال شده بنا بر داوری داوران، 30 تک عکس و 15 مجموعه عکس به بخش مسابقه راه پیدا خواهند کرد.
 • به تمام افرادی که به بخش مسابقه راه پیدا می کنند گواهی شرکت در این جشنواره اهدا خواهد شد.
 • گواهی شرکت در جشنواره ، کتاب جشنواره و حق التالیف آثار به صورت حضوری در اختتامیه اهدا شده و امکان ارسال به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

جوایز جشنواره عکس

حق التالیف آثار
به آثار راه یافته به بخش مسابقه مبلغی به عنوان حق التالیف به عکاس پرداخت می گردد
– بخش مجموعه عکس 500 هزار تومان
– بخش تک عکس 200 هزار تومان

بخش مجموعه عکس:

– نفر اول: تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 5 میلیون تومان جایزه نقدی
– نفر دوم: لوح تقدیر و مبلغ 3 میلیون تومان جایزه نقدی
– نفرسوم: لوح تقدیر و مبلغ 2 میلیون تومان جایزه نقدی

بخش تک عکس:
– نفر اول : تندیس برگ زرین جشنواره ، دیپلم افتخار و مبلغ 3 میلیون تومان جایزه نقدی
– نفر دوم : لوح تقدیر و مبلغ 2 میلیون تومان جایزه نقدی
– نفر سوم : لوح تقدیر و مبلغ 1 میلیون تومان جایزه نقدی

گاهشمار جشنواره :
آخرین مهلت ثبت نام و ارسال اثر 10 تیرماه 1399 (تا 15 شهریور ماه تمدید شد)

داوری آثار :
انتخاب و داوری آثار به صورت متمرکز در مکان دبیرخانه توسط اساتید ، فعالان و کارشناسان حوزه عکاسی انجام می شود.
اسامی اعضای هیئت داوری از طریق سایت جشنواره و رسانه های خبری اطلاع رسانی می شود

 

 

درباره مستندنگاری

جشنواره تلویزیونی مستند که از سال 1396 کار خود را در قالب ارائه فیلم های مستند آغاز کرد پس از استقبال هنرمندان از این بخش،  در سال 97  بخش عکاسی مستند و در سال 98 بخش مستند نگاری را  به جشنواره افزود.

گسترش رویکرد مستند در قالب های مختلف رسانه ای ، همچنین نقش پررنگ مطبوعات و خبرگزاری ها در جهان امروزی  و اهمیت تحقیق و پژوهش در ساختار فیلم مستند از دلایل اضافه شدن بخش مستند نگاری به جشنواره مستند است.

این بخش می کوشد تا با تشویق خبرنگاران و روزنامه نگاران برای افزایش قدرت نویسندگی ، تحلیل و توصیف و انتخاب برترین گزارش های مستند در رسانه های نوشتاری طی دو سال گذشته گامی در جهت گسترش این رویکرد در جامعه بردارد.

امید است که در چهارمین دوره برگزاری جشنواره مستند و در دومین تجربه  افزودن بخش مستند نگاری، بتوانیم نویسندگان رسانه های نوشتاری را  به درست نویسی، افزایش آگاهی و دغدغه مندی بیشتر نسبت به جامعه تشویق کرده  و پلی باشیم برای تعامل و ارتباط موثر میان نویسندگان و کارگردانان حوزه مستند.

 

قوانین جشنواره:

 • شرکت کنندگان در این فراخوان موظف هستند گزارش ارسالی خود را در فایل word ارسال کنند.

– شرکت کنندگان در این مسابقه گزارش مطبوعاتی خود را در سه قالب تحقیقی ، توصیفی و خبری حول محورمسائل اجتماعی (محیط زیست، دفاع مقدس ومقاومت، آسیب اجتماعی، سبک زندگی، آداب و رسوم، حقوق شهروندی و مسائل شهری ، سیاست ، ورزش  و…) نوشته و ارسال کنند.

– گزارش ارسالی نباید کمتر از 700 و بیشتر از 2500 کلمه باشد.

– هرفرد می تواند سه گزارش از آثارمنتشر شده خود را ارسال کند.

– ذکر منبع  و تاریخ انتشار در ذیل هر گزارش الزامی است.

– سال انتشار گزارش های ارسالی باید ازآغاز  سال 97 تا پایان مهلت ارسال آثار جشنواره باشد و گزارش هایی که قبل از سال 97منتشر شده اند از این جشنواره حذف خواهند شد.

– از میان آثارراه یافته به بخش مسابقه به انتخاب داوران جشنواره به سه نفر جایزه ویژه اهدا خواهد شد.

– به آثار راه یافته به بخش مسابقه مبلغ 500 هزار تومان جایزه نقدی به عنوان حق التالیف اهدا پرداخت می گردد.

– مبلغ حق التالیف شامل برندگان جشنواره نمی شود.

– گزارش ها باید در رسانه های رسمی منتشر شده باشند و بولتن های داخلی محلی از اعراب ندارند.

– نام مستعار نویسنده و خبرنگار حتما در کنار نام اصلیش ذکر شود.

– پس از راهیابی اثر به بخش مسابقه نویسنده و یا خبرنگار ملزم به ارسال اسکن و یا فایل پی دی اف مقاله منتشر شده  است.

جوایز بخش مستند نگاری

حق التالیف آثار
به آثار راه یافته به بخش مسابقه مبلغ 500 هزار تومان به عنوان حق التالیف به نویسنده پرداخت می گردد

جوایز جشنواره :
– نفر اول : تندیس برگ زرین جشنواره ، دیپلم افتخار و مبلغ 5 میلیون تومان جایزه نقدی
– نفر دوم : لوح افتخار و مبلغ 3 میلیون تومان جایزه نقدی
– نفر سوم : لوح افتخار و مبلغ 2 میلیون تومان جایزه نقدی

 

داوری آثار :
انتخاب و داوری آثار به صورت متمرکز در مکان دبیرخانه توسط اساتید ، فعالان و کارشناسان حوزه مستند انجام می شود.
اسامی اعضای هیئت داوری از طریق سایت جشنواره و رسانه های خبری اطلاع رسانی می شود

گاهشمار جشنواره :
آخرین مهلت ثبت نام و ارسال اثر 10 تیرماه 1399 (تمدید شد)

آدرس دبیرخانه

تهران، سعادت آباد، بالاتر از میدان کاج، خیابان نهم شرقی، پلاک 26، طبقه چهارم، دبیرخانه جشنواره مستند
کدپستی: 1998733551
تلفن: 02129152778
شماره پیامک جشنواره: 3000081
آدرس وب سایت جشنواره:
 www.festdoctv.com 

کانال های اطلاع رسانی جشنواره به آدرس

اینستاگراماینستاگرام
festdoctv.ir

تلگرامتلگرام
festdoctv

تماس با ما

ارسال پیام