هشتمین جشنواره تلویزیونی مستند

جشنواره مستند، جشنواره تلویزیونی مستند، جشنواره فیلم، جشنواره عکس و جشنواره مستند نگاری، ویژه فلسطین

سلیم غفوری: شبکه مستند خانه اصلی مستندسازان است
سلیم غفوری: شبکه مستند خانه اصلی مستندسازان است
17 تیر 1396 2:27 ب.ظ
 
مدیر شبکه مستند گفت: جشنواره مستند گامی مؤثری بود که به همه تثبیت کرد این شبکه خانه اصلی مستندسازان است.
به گزارش روابط عمومی جشنواره تلویزیونی مستند، اختتامیه فصل نخست و افتتاحیه فصل دوم جشنواره تلویزیونی مستند امروز ۱۷ تیر با حضور سلیم غفوری مدیر شبکه مستند، فرهاد ورهرام مستندساز پیشکسوت، مهدی میرتیموری دبیر جشنواره و اهالی رسانه در شبکه مستند برگزار شد.
در ابتدای این مراسم رئیس شبکه مستند گفت: برگزاری این جشنواره در شبکه مستند ماحصل زحمات نسل جوان مستندساز است که در کنار بزرگان عرصه مستند رشد کرده و در داخل کشور و عرصه بین‌المللی حرف‌هایی جدی برای گفتن دارند. آن‌ها با آثارشان گام مؤثری در بیان فرهنگ و هنر کشور برداشته‌اند و اتفاقات تازه‌ای را رقم‌ زده‌اند.
سلیم غفوری افزود: به دلیل کثرت جشنواره های متعدد، انتظار نداشتیم که این تعداد اثر خوب فرستاده شود و شاهد برگزاری جشنواره ای از فیلم های مستند با این کیفیت باشیم.
وی تصریح کرد: از دیگر نکات مثبت این جشنواره می توان به حضور مستندسازان جوان در اقصی نقاط کشور اشاره کرد، مستندسازانی که اگرچه کمتر شناخته شده اند اما آثار بسیار ارزشمندی دارند، یکی از اهداف اولیه ما شناخت همین جوانان بود و امیدواریم بعد از این بتوانیم با این افراد تعامل بهتری برقرار کنیم.
غفوری با بیان اینکه این جشنواره با نمایش آثار و رای مردم به پایان رسید، افزود: فصل دوم این جشنواره از امروز ساعت نوزده آغاز به کار خواهد کرد و تا پایان شهریور ادامه دارد.
وی افزود: آثار این فصل نیز روزهای زوج از ساعت ۱۹ تا ۲۰ روی آنتن شبکه مستند می رود و آخر فصل داوری می شود.
مدیر شبکه مستند ادامه داد: در این مراسم از یک عمر فعالیت مستندسازی قدردانی می شود که به حق هر اثری که از او به نمایش درآمده، از ماندگارترین آثار سینمایی کشور است.
غفوری گفت: مجموعه مفصلی با این پیشکسوت عرصه مستند دردست تولید داریم و افتخار ما در دور جدید فعالیت شبکه مستند همکاری با مستندسازان جوان و بااستعداد و همچنین استفاده از تجربیات مستندساز پیشکسوت است. ما درواقع دو نسل جوان و پیشکسوت را در کنار هم داریم و شاهد پیشرفت سینمای مستند در کشورمان هستیم.
وی افزود: سینمای مستند کشور امروز از سینمای داستانی نه‌تنها چیزی کم ندارد بلکه جلوتر نیز است. جشنواره مستند گامی مؤثر در شبکه مستند بود و به همه تثبیت کرد این شبکه خانه اصلی مستندسازان است. 

در ادامه این مراسم کلیپی درباره زندگی و فعالیت فرهاد ورهرام پخش شد و این مستندساز پیشکسوت در سخنانی تصریح کرد: وقتی شنیدم که در کنار این‌همه جشنواره متعدد قرار است جشنواره دیگری برگزار شود، افسرده شدم چون شخصاً با جشنواره مخالف هستم؛ به نظر می‌رسد در این جشنواره‌ها همه مدیران، دغدغه رفتن روی صحنه و گرفتن عکس و اعطای جایزه دارند و پولی که باید برای حمایت از مستندسازان صرف شود در این مراسم خرج می‌شود.
وی ادامه داد: اما این جشنواره متفاوت است، در جشنواره‌های قبلی ما فقط می‌توانستیم عده‌ای از آشنایان را با خود همراه کنیم که همه اهالی سینما بودند اما در این رویداد تازه، مردم هستند که نقش اصلی را بازی می‌کنند.
ورهرام گفت: خوشحالم جشنواره‌ای برگزار شد که در این سبک گسترده مردم را درگیر خود کرد و هیچ بودجه‌ای از سینمای مستند کم نشد.
در ادامه با اهدای هدیه و لوح سپاس از سوی مدیر شبکه مستند و دبیر جشنواره تلویزیونی مستند به فرهاد ورهرام از سالها فعالیت این مستندساز پیشکسوت قدردانی شد.
در این نشست دبیر جشنواره تلویزیونی مستند نیز به ارائه گزارشی از فصل اول  این جشنواره  پرداخت و افزود: ‌ بعد از فراخوان عمومی جشنواره ۴۶۴ نفر ثبت‌نام کردند و ۳۵۸ اثر ثبت شد که از بین این آثار ثبت‌شده، ۳۰۴اثر به دبیرخانه ارسال شد که از میان آن‌ها ۵۱ اثر مربوط به فصل اول است که در این میان ۳۱ فیلم‌ساز از شهرستان بودند و ۵ کارگردان زن نیز در میان آن‌ها بود و ۴۲ اثر متعلق به فصل دوم جشنواره است که ۲۲ اثر از تهران و ۲۰اثر نیز از شهرستان ارسال‌شده که در این میان ۳ کارگردان زن هم حضور داشتند.
وی ادامه داد: در فصل نخست این جشنواره بیش از ۴۱ هزار رأی از طریق پیامک و بیش از ۴ هزار رأی از طریق تلگرام دریافت کردیم. 
میرتیموری با اعلام اینکه فصل دوم جشنواره تلویزیونی مستند از امشب ساعت ۱۹ روی آنتن می‌رود، افزود: در این فصل دستمزدی که به‌عنوان جایزه برای کارگردان اثر در نظر گرفته‌شده، بخشی را به‌صورت نقدی پرداخت می‌کنیم و بخش دیگر را صرف تولید آثار این مستندسازان خواهیم کرد به این صورت که در بخش مستند کوتاه ۳ میلیون تومان پول نقدی و به ارزش ۱۵ میلیون تومان حمایت می‌شود. در بخش نیمه بلند هم ۵ میلیون تومان جایزه نقدی و ۲۵ میلیون تومان حمایت می‌شود. در بخش بلند نیز ۱۰ میلیون تومان نقدی و ۴۰ میلیون تومان حمایت خواهیم داشت. البته در فصل اول نیز برای جوایز همین اتفاق خواهد افتاد.
او افزود: اطلاعات کارگردانان جمع‌آوری‌شده است و در پایان این دور اول جشنواره، باشگاه مستند کار خود را آغاز خواهد کرد.
در پایان این مراسم فرهاد ورهرام، سلیم غفوری و‌ مهدی میرتیموری جوایز برگزیدگان فصل اول جشنواره تلویزیونی مستند را به فاطمه افخمی اردکانی کارگردان فیلم مستند «یک روز با شعبون»، علیرضا دهقان کارگردان فیلم مستند کوتاه‌ «اوسیا»، فرهاد دوانقی کارگردان فیلم نیمه بلند از نگاه مردم‌ «مثبت ۵۸»،
علی‌رضا خوشنویس کارگردان فیلم نیمه بلند به نام «‌داستان یک پایان»، دلاور دوستانیان کارگردان فیلم مستند بلند «هینی مینی» و خلیل رشنوی کارگردان مستند بلند «‌وقتی گنجشک‌ها جیغ می‌کشند» اهدا کردند

بدون دیدگاه