هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند

جشنواره مستند، جشنواره تلویزیونی مستند، جشنواره فیلم، جشنواره عکس و جشنواره مستند نگاری

«چشم به راه بادِ» روزی رسان
«چشم به راه بادِ» روزی رسان
25 دی 1396 5:00 ب.ظ

به گزارش روابط عمومی جشنواره تلویزیونی مستند، جواد تقوی کارگردان مستند «چشم به راه باد» درباره این مستند گفت: این مستند قسمتی از مجموعه مستند «آبی صحرا»ست که مربوط به فرهنگ و اشتغال مردم ترکمن می باشد. شغل بخشی از مردم ترکمن، صید ماهی خاویاری است. وقتی این مستند را شروع کردیم قرار بود آن را با نام امواج برکت تولید کنیم که به تاثیر امواج دریا بر جمعیت ماهیان و متعاقبا به زندگی مردم می پرداخت.

وی افزود: با تحقیقات بیشتر متوجه شدیم نه تنها دیگر مثل سابق، امواج، برکت به زندگی صیادان نمی بخشند بلکه حالا ماهیان خاویاری به شدت کم شده اند و صیادان باید چشم به راه باد باشند تا امواج را ایجاد و ماهیان را به ساحل نزدیک کند تا آن ها بتوانند صید کنند و به زندگی ادامه بدهند.

تقوی در ادامه اضافه کرد: عواملی مانند صید خارج از فصل، قاچاق ماهیان خاویاری در سنین پایین و عواملی دیگر وجود دارد که ذخیره ماهیان خاویاری دریای خزر را شدیدا در معرض تهدید قرار داده است. این مستند شرح حال صیادانی است که چشم به راه باد هستند تا صید را آسان کند و بتوانند روزی خود را از دریا بیرون بیاورند.

مستند «چشم به راه باد» امشب 25 ام دی ماه ساعت 20:30 در قالب برنامه تلویزیونی جشنواره مستند روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

بدون دیدگاه