هشتمین جشنواره تلویزیونی مستند

جشنواره مستند، جشنواره تلویزیونی مستند، جشنواره فیلم، جشنواره عکس و جشنواره مستند نگاری، ویژه فلسطین

سرپناهی برای حیوانات بی پناه
سرپناهی برای حیوانات بی پناه
10 آبان 1396 12:46 ق.ظ

خانم محجوب، زن جوانی است که در مستند «سپیده» با روایت عباس سندی به نگهداری از حیوانات اهلی و وحشی بی سرپناه می پردازد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره تلویزیونی مستند، عباس سندی کارگردان مستند «سپیده» درباره این مستند گفت: آشنایی من با سوژه و کاراکتر اصلی فیلم کوتاه مستند «سپیده» یعنی خانم آزاده محجوب، به حدود سال 91 برمی گردد که مشغول ساخت یک فیلم کوتاه داستانی بودم و برای سکانسی از آن فیلم، نیاز به یک گربه داشتم. خیلی اتفاقی، شخصی که ایشان را می شناخت به بنده معرفی کرد و در نهایت با کمک این خانم، من موفق شدم آن سکانس از فیلمم را بسازم، اما خود شخصیت و کارِ خانم محجوب برای من بسیار جالب توجه شده بود و من مصمم شدم که حتما فیلم مستندی درباره ایشان کار کنم.

مهم ترین مسئله ای که توجه من را به این سوژه جلب کرد، ایثاری بود که در زمینه حمایت از حقوق حیوانات از جانب ایشان مشاهده کردم. این که شخصی، تمامی زندگی خودش را وقف این کار بکند و حتی شغل رسمی و اداری خودش را کنار بگذارد و برای زندگی و کار به نقطه ای در حاشیه شهر برود، برای من بسیار احترام برانگیز بود.

سندی اضافه کرد: موقعی که تصویربرداری کار را شروع کردم، کاملا مطمئن بودم که این موضوع پتانسیل تبدیل شدن به یک فیلم بلند مستند را دارد و در نهایت به مستند «پناهگاه» رسیدم. اما احساس من این بود که بخش زیادی از جهان بینی شخصیت اصلی فیلم «پناهگاه» به خاطر سبک به خصوصی که من برای این فیلم انتخاب کرده بودم، قابل دریافت نیست و در واقع فیلم «پناهگاه به نوعی در رابطه با تمامی افراد و موضوعاتی بود که در آنجا اتفاق می افتاد. به همین خاطر تصمیم گرفتم تا یک فیلم کوتاه مستند فقط در رابطه با شخصیت خانم محجوب هم کار کنم، که البته با توجه به سبک فیلمسازی مستند، کاملا متفاوت با فیلم «پناهگاه» باشد و نتیجه این مسئله فیلم مستند کوتاه «سپیده» بود که در سال 93 تولید شد و تا زمان فعلی در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی حضور داشته و موفق به کسب جوایزی هم شده است.

مستند «سپیده» به کارگردانی و تهیه کنندگی عباس سندی تولید شده است و با پذیرفته شدن در فصل سوم جشنواره تلویزیونی مستند در تاریخ دهم آبان ساعت 20 در قالب برنامه تلویزیونی جشنواره مستند روی آنتن خواهد رفت.

 

بدون دیدگاه